laptop

Wady i zalety laptopów

Umowny podział przenośnych komputerów osobistych dzieli je na dwa rodzaje. Pierwszy to laptopy, czyli większe i cięższe urządzenia, które potrzebują zewnętrznego zasilenia oraz notebooki, które z założenia są mniejsze i mają swoje własne źródło zasilania. Jakie wady i zalety ma standardowy laptop w odniesieniu do swojego mniejszego odpowiednika, kilka przykładów znajdziesz tu sferis.pl/laptopy-3782? I czy warto się na niego zdecydować? Oto kilka argumentów za i przeciw temu nowoczesnemu, mobilnemu urządzeniu.

Po pierwsze laptopy posiadają klawiaturę fizyczną, dzięki które pisanie jest zdecydowanie bardziej wygodne. Wysoka mobilność sprawia, że nie pojawiają się kłopoty przy transporcie, jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Dodatkowo są trwałe i odporne na uszkodzenia. Zamykana klapa z ekranem sprawia, że laptop jest mniej podatny na zarysowanie i ubrudzenie wyświetlacza. Ponadto wyjątkową zaletą jest to, że po kilku latach użytkowania można sprzęt ulepszyć. Poprzez dodanie pamięci RAM, laptop zyska lepszą prędkość, a nie będzie trzeba kupować laptopcałego nowego sprzętu.

Jeśli chodzi o wady, to laptopy przede wszystkim wolno się uruchamiają. Na początku może to nie być tak widoczne, ale po kilku tygodniach użytkowania, system wyraźnie zwalnia i włączenie trwa od kilku do nawet kilkunastu minut w najgorszych przypadkach. Laptopy mają także niezbyt dobry system chłodzenia. Przez to nie można ich trzymać chociażby na pościeli, bo grozi to przegrzaniem się podzespołów, a w efekcie zapaleniem. Dodatkowo, najczęściej nie ma dotykowego ekranu, a bateria bardzo szybko traci swą trwałość, przez co czas pracy ulega wyraźnemu skróceniu. Jednak największą wadą ze wszystkich jest cena. Laptopy to jedne z droższych urządzeń. Za komputer stacjonarny z podobnymi parametrami, można niejednokrotnie zapłacić kilka razy mniej.

Laptopy mają bardzo dużo zalet, ale i wad. Dzięki powszechnej dostępności niemal każdy może mieć jednego. Przed zakupem warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw i sprawdzić, czy bardziej nie opłaca się kupno innego urządzenia.