dysk ssd

Rodzaje interfejsów dysków SSD

Nośniki SSD są znacznie wydajniejsze w praktycznie wszystkich zastosowaniach, wykonują nieporównywalnie większą ilość operacji na sekundę. Z uwagi na rozwój technologii rozróżnić można interfejsy na SATA, mSATA, M.2, PCI-E oraz PCI Express NVMe. Dysk SSD może znacząco poprawić wydajność systemu operacyjnego komputera w porównaniu do HDD.

Rodzaje interfejsów

Wymieniając na dysk SSD, swój stary dysk w komputerze PC lub laptopie, warto upewnić się, czy będzie pasować. Poniżej kilka pomocnych informacji.

SATA – interfejs ten aktualnie funkcjonuje pod nazwami SATA III lub SATA 6.0. Umożliwia transfer z prędkością do 600 MB na sekundę. Interfejs jest kompatybilny z poprzednikiem SATA II. W tej technologii poprawiono zarządzanie kolejkowaniem oraz dodano nowe polecenia przesyłania strumieniowego danych. Na przykład dyski 2,5 calowe, posiadają interfejsy SATA III.

dysk ssdMSATA- czyli mini SATA jest dedykowany do urządzeń mobilnych. Oferuje prędkość transferu do 600 MB na sekundę. Komunikacja odbywa się za pomocą gniazda mSATA.

M.2- ten Interfejs jest następcą m SATA. W komunikacji wykorzystuje pasmo SATA lub jego warianty M.2 PCI-E, w zależności od konstrukcji gniazda oraz możliwości płyty głównej. Nośniki z interfejsem M.2 wykorzystujące protokół NVMe oraz magistralę PCI-E 3.0 oferują przepustowość nawet do 32 gigabajtów na sekundę. Obecnie najczęściej wybieranymi, są dyski SSD z interfejsem M.2 NVMe.

PCI-E – interfejs ten wykonany jest w formie karty rozszerzeń, pasuje do gniazd slotów PCI-E. Interfejs może zapewnić wysoką przepustowość sięgającą w nawet 16 gigabajtów na sekundę. Komunikacja w tym interfejsie odbywa się poprzez gniazdo.

Konkluzja

Najszybciej rozwijającymi się i popularnymi są dyski półprzewodnikowe, korzystające z interfejsu M.2, który to daje ogromną przepustowość w stosunku do technologii interfejsu SATA III. Dyski M.2 są mniejsze oraz wiele płyt głównych komputerów PC posiada specjalne złącze na instalację takiego dysku. Łatwiej jest również zmieścić je do komputerów przenośnych. Najszybsze dyski SSD M.2 obecnie wykorzystują protokół NVMe 3.1 x4.