Rozprzestrzenianie się standardu USB zapewnia, że mogą one być używane praktycznie na wszystkich komputerach, a dzięki nowoczesnemu systemowi operacyjnemu myślenie o sterownikach to strata czasu.
Zdecydowanej większości pendrive służy głównie do przenoszenia plików pomiędzy różnymi komputerami, ale często służy do przechowywania danych.
Aby zachować niektóre pliki przed niepowołanymi to nie lada wyczyn. Pliki ukryte na dysku twardym łatwo wykryć, a zabezpieczenia hasłem łatwo zerwać. Przy pomocy pendrive’a dużo łatwiej o bycie kreatywnym — na przykład można go fizycznie zablokować lub ukryć w bezpiecznym miejscu. Jako dodatkowe zabezpieczenie można zapisywać pliki w archiwach chronionych hasłem przed załadowaniem ich na pendrive. Istnieje również oprogramowanie, dzięki któremu można wykonać zadanie szyfrowania, takie jak DiskCryptor. Warto także pamiętać, że pamięć flash, która jest w pendrive nie będzie w stanie utrzymać informacji na zawsze, powinno się go czasem używać.
Ważne pliki to nie to samo co ważne, a zarazem niezastąpione pliki. Pendrive’a można zapełnić plikami i przechowywać u rodziny, przyjaciół lub w skrzynce bankowej. Dzięki temu zapewnione będzie dodatkowe bezpieczeństwo. Oczywiście można również używać innych nośników, takich jak płyty DVD-ROM, karty pamięci i dyski twarde, ale pod względem wielkości, solidności i kosztów oraz łatwości dodawania nowych treści pendrive to jedna z najlepszych opcji.
Można również zaszyfrować zawartość, jeśli treści na nim to prywatne dokumenty, zdjęcia, filmy, których treść nie powinna dotrzeć do innych osób, a pendrive znajdzie się u osób, których nie obdarzono zaufaniem, fajne urządzenia znajdziemy na https://www.sferis.pl/pendrive-2168. Biorąc pod uwagę fakt, że pamięć flash wykorzystuje energię do przechowywania danych, należy również okresowo wymieniać pendrive lub przepisywać ją na przykład raz w roku.