Oryginalne laptopy HP – na jaki dysk twardy postawić?

W nowoczesnych laptopach HP można znaleźć dyski twarde SSD, HDD oraz modele hybrydowe, które wbrew pozorom cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Aby wybrać porządny sprzęt, warto dokładnie zapoznać się z kluczowymi parametrami poszczególnych technologii.

Dyski magnetyczne HDD

Dyski twarde HDD charakteryzują się w chwili obecnej najlepszym stosunkiem pojemności do ceny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w przystępnej cenie, można zdobyć dość dużą pojemność do zagospodarowania. Problemem dysków HDD jest przede wszystkim to, że są one dość hałaśliwe i wolno pracują w porównaniu z konkurencyjnymi dyskami SSD. Na rynku dostępne są laptopy HP z dyskami HD o prędkości obrotowej 5400 RPM albo 7200 RPM. Jak łatwo się domyślić im wyższa prędkość, tym oczywiście lepiej.

Dyski SSD

Jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, to w dzisiejszych czasach królują przede wszystkim dyski SSD. Urządzenia tego typu pozbawione są mechanicznych części, a co najważniejsze zapewniają one nawet kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do danych, niż powyżej opisane dyski HDD. Do kluczowych zalet można zaliczyć również cichą pracę i zdecydowanie szerszą tolerancję temperatur. Jeżeli chodzi o wady, to należy wymienić cenę i mniejszą pojemność.

Hybrydowe dyski SSHD

Laptopy HP (https://www.sferis.pl/laptopy-2539/hp) mogą być wyposażone także w dyski hybrydowe SSHD, które jak sama nazwa wskazuje są połączeniem dysków HDD i SSD. Dyski hybrydowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby wszystkie najczęściej użytkowane dane zapisywane były na dysk SSD, dzięki czemu będzie można liczyć na zdecydowanie szybszy dostęp do nich. Pliki, które są rzadziej używane trafiają z kolei na dysk HDD. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej rozejrzeć się za laptopami HP, które umożliwiają podłączenie dwóch różnych dysków twardych. Dysk SSD doskonale nadaje się przede wszystkim do zainstalowania na nim systemu operacyjnego i najczęściej użytkowanych programów i aplikacji. Jeżeli chodzi o dysk HD, to doskonale nadaje się on z kolei do przechowywania filmów, zdjęć i wielu innych danych, które mogą zajmować sporo cennego miejsca.