Technologia LCD, następczyni telewizorów kineskopowych ma już sporo lat, ale ciągle jeszcze cieszy się popularnością. Niekwestionowaną zaletą telewizorów LCD jest ich cena, która w porównaniu z jakością obrazu, jaką generują współczesne wyświetlacze ciekłokrystaliczne jest rzeczywiście przyzwoita.
Na czym polega wyświetlanie LCD?

Ekran LCD (Liquid Cristal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny), czyli cienka warstwa ciekłych kryształów, zbudowany jest w ten sposób, że na jego tyle znajduje się ekran podświetlający złożony ze świetlówek (CCFL). Nowszą wersją tradycyjnych LCD są telewizory LED, w których źródłem światła są diody LED, a nie świetlówki – poza tym zasada działania telewizorów LED jest dokładnie taka sama, jak w przypadku tradycyjnych LCD. Świetlówki podświetlają matrycę ciekłokrystaliczną, której poszczególne punkty (na każdy piksel składają się trzy punkty w kolorach podstawowych RGB), w zależności od wartości przyłożonego napięcia, zmieniają swoją przepuszczalność świetlną (czyli przezroczystość, przepuszczają mniej lub więcej światła). W ten sposób na folii filtrującej powstają ciemniejsze i jaśniejsze punkty świetlne.
Zalety i wady LCD
W porównaniu z kineskopowymi, zalety LCD były oczywiste – zajmują o wiele mniej miejsca, nie zużywają tak wiele prądu i były dostępne ze znacznie większymi przekątnymi ekranu a także tańsze w produkcji.
Jednak do ich głównych wad, również obecnie, choć w nieco mniejszym stopniu niż w początkach tej technologii, należy kiepska jakość czerni i kontrast, które są słabsze ze względu na podświetlenie ekranu (zwłaszcza jeśli mówimy o podświetlaniu CCFL czy krawędziowym LED), dziś nowe telewizory kupimy w takim sklepie jak Sferis. Poza tym obraz był dość rozmyty i niezbyt ostry – odpowiedzialny jest za to stosunkowo długi czas reakcji pojedynczego piksela. Żeby wyświetlić obraz, piksele muszą gasnąć i zapalać się w pewnej sekwencji. Obecnie wada ta jest w zasadzie zredukowana za pomocą różnych układów elektronicznych sprawiających, że jest niewidoczna dla oka ludzkiego, co jednak nie zmienia faktu, że urządzenia LCD tylko przy tzw. rozdzielczości natywnej, czyli jednej rozdzielczości właściwej dla danego wyświetlacza, generują obraz o optymalnej ostrości.