monitory

Monitory komputerowe – jaka matryca i przekątna ekranu?

Przed zakupem nowego monitora komputerowego warto dokładnie zastanowić się nad swoimi indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Dobranie odpowiedniej wielkości ekranu odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić nieco cennego czasu, aby wybrać wysokiej jakości sprzęt.

Co warto wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu monitory komputerowe miały przekątną 4:3 albo 5:4. W dzisiejszych czasach panuje nieco inna moda i królują przede wszystkim monitory panoramiczne 16:9 albo 16:10. Modele te zapewniają nie tylko więcej miejsca, ale również zdecydowanie lepszą obsługę multimediów. Jest to doskonały wybór dla graczy i osób, które przed komputerem ogląda sporo filmów. Jeżeli chodzi o samą wielkość, to producenci oferują modele od 15 cali. Małe matryce jednak powoli odchodzą do lamusa i użytkownicy wybierają ekrany ponad 20 calowe. Wybór bardzo często uzależniony jest nie tylko od preferencji, ale również od zasobności portfela.

monitoryJakie monitory do biura?

Osoby, które potrzebują porządnego sprzętu do pracy biurowej powinny postawić na ekrany o proporcach 4:3 albo 5:4 i przekątnej 17 cali. Pamiętać należy także i o tym, żeby nie przesadzać z wielkością. 24-calowe monitory komputerowe co prawda prezentują się bardzo okazale, ale praca na nich przez 8 godzin dziennie nie należy do najprzyjemniejszych doznań.

Rozdzielczość ma znaczenie

Wybierając nowy ekran komputerowy warto zwrócić uwagę także na jego rozdzielczość, sprawdź tą ofertę w https://www.sferis.pl/monitory-2070. W dzisiejszych czasach producenci oferują ekrany o rozdzielczości 1024×768, 1280×1024 albo 1600×1200 pikseli. Miłośnicy ekranów panoramicznych powinni postawić z kolei na rozdzielczość 1366×768 lub 1440×900. Dla miłośników kina godne uwagi są monitory Full HD o rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Wysoka rozdzielczość ekranu jak łatwo się domyśleć to zdecydowanie większa ilość elementów na jednym ekranie i dokładniejsza precyzja w odwzorowaniu poszczególnych elementów. Pamiętać należy również i o tym, że wyższa rozdzielczość to także zdrowsza tryb pracy. Jedyną wadą są tak naprawdę wyższe wymagania systemowe.