karta dzwiękowa

Karta dźwiękowa 5.1 czy 7.1 – co wybrać?

Osoby, które chcą stworzyć profesjonalne kino domowe z prawdziwego zdarzenia do wyboru mają karty dźwiękowe 5.1 i 7.1, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

karta dzwiękowaCo oznacza 5.1 i 7.1

Pierwsza liczba w numeracji oznacza oczywiście, ile kanałów maksymalnie jest w stanie obsłużyć dana karta muzyczna. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, ile głośników można podpiąć bez subwoofera, który liczony jest oddzielnie. Jak łatwo zauważyć wybór nowej karty dźwiękowej powinien być podyktowany przede wszystkim ilością głośników, które chce się podłączyć. Popularne karty dźwiękowe 5.1 nie sprawdzą się najlepiej, gdy korzysta się z dwóch kolumn głośnikowych. Warto jednak postawić na takie rozwiązanie, ponieważ w niedalekiej przyszłości zawsze będzie można rozbudować swój sprzęt.

Zewnętrzna czy wewnętrzna karta dźwiękowa?

W komputerach stacjonarnych wykorzystywane są zazwyczaj wewnętrzne karty dźwiękowe. Modele zewnętrzne można spotkać z kolei w małych notebookach i laptopach. Mowa tutaj oczywiście o nowoczesnych kartach dźwiękowych, które podpina się za pomocą portu USB. Osoby, które potrzebują niezawodnej karty w deskopie, powinny postawić na karty dźwiękowe low profile, które charakteryzują się mniejszą wysokością i w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Dobra karta do nagrywania muzyki?

Osoby, które potrzebują solidnej karty muzycznej do nagrywania wokalu, powinny postawić na zewnętrzne rozwiązania. Mowa tutaj przede wszystkim o modelach, które posiadają przedwzmacniacz mikrofonowy. Pamiętać należy również i o tym, aby karta dźwiękowa posiadała wysoką częstotliwość próbkowania, mały zakres zniekształceń oraz niski przesłuch. Najlepsze jakościowo karty do „zadań specjalnych” najłatwiej rozpoznać po pozłacanych stykach. To właśnie karty tego typu mogą zagwarantować najlepszy odbiór dźwięków. W pierwszej kolejności warto rozglądać się za sprzętem marki Asus i Creative. Karty dźwiękowe tych producentów w swojej klasie i cenie nie mają sobie równych.