Jaki dysk przenośny dla firmy?

Wybierając dyski zewnętrzne dla swojej firmy, należy przemyśleć sporo istotnych kwestii. Urządzenia przeznaczone dla klienta biznesowego powinny być najwyższej jakości, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych w kontekście ich utraty lub kradzieży. Na co warto zwrócić uwagę, kupując dysk przenośny?

Technologia

dysk-zewnetrzny

Przez dziesiątki lat palmę pierwszeństwa w zakresie przechowywania danych niezachwianie dzierżyły dyski HDD, czyli magnetyczne, zawierające jeden lub więcej wirujących talerzy. Ostatnie dziesięć lat przyniosło w tej materii sporo zmian, a pozycja rynkowa dysków magnetycznych zaczęła gwałtownie spadać, wraz z pojawieniem się technologii półprzewodnikowej SSD. Dyski HDD wciąż są niezłą alternatywą, w niektórych aspektach, jak choćby kosztowym, prezentującą się nawet bardziej atrakcyjnie niż półprzewodnikowy konkurent. Jednak jeśli zastanawiamy się nad dyskiem przenośnym dla firmy, gdzie bezpieczeństwo danych jest kluczowe, zdecydowanie lepiej postawić na dyski SSD z wyższej półki. Zapewniają one lepsze czasy odczytu i zapisu, a także szybszy dostęp do danych, lecz nie to jest ich najważniejszą przewagą dla odbiorcy biznesowego. Zewnętrzne dyski 2tb cechują się ogromną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Taki dysk może nam upaść, nawet podczas pracy, zmieniać swoją pozycję, być eksponowany na pole magnetyczne o dowolnej niemal sile, przebywać na mrozie lub być narażony na wysokie temperatury — wszystko to pozostanie bez wpływu na jego funkcjonowanie. W przypadku dysków wyposażonych w dyski magnetyczne, wirujące nawet z prędkością do 7200 obrotów na minutę wystarczy delikatne stuknięcie podczas pracy lub zmiana jego pozycji, aby spowodować jego uszkodzenie. I choć są znacznie tańsze w zakupie, ta właśnie cecha skutecznie je eliminuje z zastosowania przy poważnym biznesie.

Przy wyborze dysku przenośnego warto również zwrócić uwagę na producenta, jego renomę i długość gwarancji, jaką oferuje. Szczególnie ważne jest to przy zastosowaniu komercyjnym, gdzie dyski są wykorzystywane bardzo intensywnie i mogą przedwcześnie się zużywać.