kable komputerowe

Jak rozpoznać wysokiej jakości kable komputerowe?

Wysokiej jakości kable komputerowe wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić nieco czasu, aby wybrać porządne przewody, które służyć będą latami. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które chcą kupić solidne kable, ale niestety nie wiedzą, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Czym charakteryzują się najlepsze kable komputerowe?

Wysokiej jakości kable do komputera najłatwiej rozpoznać po grubości rdzenia. Najlepsze przewody jak powszechnie wiadomo wyróżniają się dość grubym rdzeniem, który bez problemy obsługuje prąd na poziomie 2A. Z praktycznego punktu widzenia im grubszy kabel, tym oczywiście lepiej. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby zwrócić uwagę na warstwę wewnętrzną. Większość producentów korzysta z dobrodziejstwa takich materiałów jak np. PVC albo TPE. Pierwszy materiał co prawda jest bardzo tani, ale niestety jest on dość niskiej jakości. Lepszymi parametrami może pochwalić się wytrzymały i elastyczny materiał TPE. Pamiętać należy także o tym, że jest on zdecydowanie mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Długość kabla ma znaczenie

kable komputerowe

Wybierając kable komputerowe należy zwrócić uwagę także na ich długość. Jak łatwo się domyślić lepiej postawić na nieco dłuższy kabel, niż na zbyt krótki. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby w razie potrzeby dokupić specjalne przedłużacze, dzięki którym będzie można znacząco zwiększyć długość kabla komputerowego. Przedłużacze dostępne są w formie aktywnej i pasywnej. Modele w formie aktywnej posiadają oczywiście wbudowany wzmacniacz, dlatego też można go śmiało wykorzystać przy dłuższych odległościach. Przedłużacze pasywne wykorzystywane są z kolei do łączenia typowych urządzeń biurkowych.

Przekrój kabla komputerowego – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli chodzi o przekrój kabla komputerowego, to jest on bezpośrednio związany z maksymalnym natężeniem prądu, który może panować w danym przewodzie. Osoby, które chcą do komputera podłączyć przykładowo głośnik o mocy powyżej 100 W, powinny postawić na kable o przekroju ponad 4 mm2.