Gotowy czy w częściach? Jaki komputer wybrać?

Kupowanie komputera nie jest łatwym zadaniem. Trzeba mieć nie tylko wiedzę na temat sprzętu, lecz jeszcze umiejętność jego podłączenia. Nic więc dziwnego, że tak wielu klientów decyduje się na kupienie komputera w gotowej postaci. Jednak czy takie rozwiązanie jest na pewno lepsze?

Czy kupować gotowy komputer?

Gotowy komputer ma wiele zalet. Nie trzeba martwić się doborem podzespołów, nie trzeba ich samodzielnie składać, a także nie trzeba martwić się o zainstalowanie systemu, ponieważ wszystko to jest już zrobione. Niestety kupując taki komputer, ma się małe pole do popisu, jeśli chodzi o jego podzespoły. Może się to wiązać z ryzykiem, że kupi się komputer z bardzo dobrym procesorem, np. Ryzen 5 2600 ze Sferis.pl, lecz jednocześnie z bardzo słabą kartą graficzną. Oznaczać to będzie niewykorzystany potencjał sprzętu, a także po prostu stratę pieniędzy. Dodatkowo nie ma możliwości żadnej modyfikacji kupionego komputera, ponieważ znajdują się na nim plomby gwarancyjne.

Składanie samodzielne to lepsze wyjście?

Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób pomimo wygody kupowania komputerów gotowych, decyduje się na samodzielne składanie komputera z osobnych części. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim oznacza to ogromną oszczędność. Nie trzeba bowiem Ryzena 5 2600, karty graficznej i pamięci Ram kupować tylko w jednym sklepie. Można bez większego problemu wybrać najatrakcyjniejszą ofertę na te podzespoły w różnych sklepach i zamówić je tam, gdzie będą najtańsze. Dodatkowo sklepy nie liczą za montaż komputera, co dodatkowo obniża cenę. Nie można także zapominać o tym, że kupując same podzespoły, ma się całkowitą kontrolę nad tym, co znajdzie się w obudowie komputera. Od procesora, po nawet najmniejszy wiatraczek. Wszystko jest wyborem klienta i późniejszego użytkownika. Daje to ogromną wolność i pewność, że wszystko, co się kupi, będzie najwyższej jakości, w pełni ze sobą kompatybilne.

Podsumowanie

Oczywiście, żeby kupić samodzielnie komputer, trzeba mieć nieco wiedzy, lecz jeśli ktoś nie czuje się na siłach, zawsze może poprosić o pomoc znajomego. Wyjdzie to z pewnością taniej niż kupowanie gotowego komputera.