dyski HDD

Dyski HDD – jakie mogą mieć dziś zastosowanie?

Sprzęt komputerowy szybko ewoluuje, a nadejście nowych rozwiązań niekoniecznie musi wiązać się z porzuceniem tych starszych. Doskonałym przykładem są tutaj dyski HDD, które nadal mają wiele zastosować, pomimo powolnego wypierania ich przez nowocześniejsze dyski SSD.

Dyski talerzowe – nie do końca przeżytek

Dyski talerzowe, czyli dyski HDD, pomimo malejącego udziału w rynku sprzętu komputerowego nadal są wiele popularne, a dane pokazują, że nadal są one obecne w większości laptopów.

Wiele modeli budżetowych i starszych laptopów, które wciąż są w użyciu, posiada tego typu napędy, jednak spotkać można je także w najnowocześniejszym sprzęcie.

Chociaż nowocześniejsze dyski SSD są bardzo szybkie, wielką zaletą dysków HDD jest trwałość danych i łatwość ich odzyskania w razie awarii. Dodatkowo cena dysków talerzowych jest bardzo niska, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Dyski HDD w nowoczesnych komputerach – jakie pełnią funkcje?

Obecność dysków HDD w najnowocześniejszych komputerach może zadziwiać, jednak ma ona swoje uzasadnienie. Dyski te są używane jako dodatkowa przestrzeń na pliki użytkownika. Chociaż dyski SSD są bardzo szybkie, wiele osób potrzebuje terabajtów wolnej przestrzeni dyskowej, co wiązałoby się z bardzo wysoką ceną.

dyski HDD

Kiedy w komputerze zamontuje się mały dysk SSD, na którym zainstaluje się system operacyjny, a dysk talerzowy będzie służył do przechowywania wszelkich innych plików, takich jak dokumenty, pliki graficzne, filmy, czy projekty, komputer jest bardzo szybki, a jednocześnie oferuje on sporą ilość przestrzeni dyskowej w bardzo rozsądnej cenie.

Dyski talerzowe to także nadal świetne rozwiązanie dla małych komputerów, których głównym zadaniem ma być służenie jako centra multimedialne. Można też zbudować z nimi budżetowe maszyny, które miałyby służyć do podstawowych zadań i gdzie szybki dysk SSD nie jest konieczny. Są one nadal najchętniej wybieranymi dyskami przez rozmaite formy i biura jako jedyny napęd w komputerze.

Jak widać, tradycyjne dyski twarde nie zostały jeszcze całkowicie wyparte z rynku i na razie nie zanosi się na to, by miały zniknąć.