Baterie do laptopów – lepiej kupować oryginalne, czy zamienniki?

Każdy laptop biegiem czasu zacznie wywoływać u swojego właściciela frustrację związaną z bardzo krótkim czasem działania na baterii. Po około trzech latach ten element trzeba często wymienić, gdyż działający wcześniej kilka godzin laptop nagle potrafi wytrzymać na jednym ładowaniu zaledwie kilkanaście minut. Wielu konsumentów kupuje do swoich maszyn tylko baterie oryginalne, a inni wybierają zamienniki. Który z tych wyborów jest lepszy?

Plusy i minusy baterii oryginalnych

Największą zaletą, jaką posiadają oryginalne baterie do laptopów, jest oficjalne ich wsparcie przez danego producenta. Dodatkowo bardzo często zdarza się, że oryginalne bateria zapewniają najwyższą jakość i możliwie najdłuższe działanie danego laptopa na jednym ładowaniu.

Ich sporym minusem jest jednak wysoka cena, która bardzo zniechęca wiele osób od takich baterii, a szukając oszczędności, sięgają one po zamienniki, które także posiadają swoje plusy i minusy.

Kiedy najlepiej stosować zamiennik?

Zamienniki baterii do laptopów (https://www.sferis.pl/baterie-do-laptopow-4156) są przede wszystkim o wiele tańsze, niż te oryginalne i chociaż wiele osób wybiera te tańsze rozwiązania, posiadają one pewne minusy. Wybierając baterie do laptopów, które nie są oryginalne, a więc też i oficjalnie wspierane, traci się automatycznie gwarancję na urządzenie. Dlatego też powinno wybierać się zamiennik po wygaśnięciu gwarancji. Ponieważ baterię wymienia się jednak i tak co 2-3 lata, czyli tyle, ile trwa gwarancja, zazwyczaj przy konieczności jej wymiany można to zrobić bez obawy o jej utratę.

Wybór zamiennika jest często lepszy, gdyż nierzadko zapewni on o wiele dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, a do tego ma się do wyboru różne pojemności baterii – można kupić takie, które zbliżone będą do baterii oryginalnej, jednak wiele osób kupuje też baterie większe, lekko wystające poza laptopa, co czyni go nieco mniej poręcznym, za to zapewnia znacznie dłuższy czas działania z dala od gniazdka.

Podsumowując, oryginalne bateria do laptopów najlepiej kupować podczas obowiązywania na daną maszynę gwarancji, co zapobiegnie jej utracie, natomiast gdy gwarancja już nie jest czynnikiem wymuszającym zakup oryginału, warto kupić dobry zamiennik.