Atramentowa czy laserowa – jaką drukarkę wybrać?

Drukarka jest jednym z najprostszych urządzeń peryferyjnych podłączanych do komputera. Problem tylko w tym, że niewielu użytkowników komputerów wie, jaką drukarkę powinno się wybrać. Na rynku dominującymi modelami są atramentowe oraz laserowe. Która wersja będzie lepsza i w większym stopniu nada się do domowego korzystania z niej?

Charakterystyka drukarki atramentowej

Zdecydowanie najważniejszą zaletą drukarki atramentowej jest oczywiście cena zakupu takiego urządzenia. Te, co prostsze modele zaczynają się już nawet w okolicach 100 złotych, a te bardziej zaawansowane nadal są dość tanie, ponieważ da się je kupić nawet za około 500 złotych. Kolejną bardzo dobrą zaletą takiej drukarki jest kwestia jakości wydruku. Zarówno strony z tekstem, jak i te z czarno białymi grafikami, czy też po prostu kolorowe zdjęcia, nawet na najprostszym sprzęcie prezentują się naprawdę dobrze.
Niestety drukarka ta posiada również spore wady. Przede wszystkim, z racji tego, że pracuje ona na tuszu w specjalnych pojemnikach, które jak łatwo się domyślić są dość drogie, istnieją tu wysokie koszta eksploatacyjne, ponieważ tusz szybko się w nich wyczerpuje. Nie można również zignorować tego, że drukowanie na takiej drukarce jest dość wolne.

Charakterystyka drukarki laserowej

Drukarka laserowa to przede wszystkim ogromna szybkość działania. Ilość stron, które jest w stanie wydrukować w ciągu jednej minuty, jest wielokrotnie wyższa, niż w przypadku modelu atramentowego. Co więcej, zawarty w niej toner jest o wiele wydajniejszy i w mniej więcej tej samej cenie jest w stanie wystarczyć na znacznie dłuższy czas działania, a co najważniejsze drukowania.


Jakie są jednak wady takiego urządzenia? Przede wszystkim jest to sprzęt naprawdę bardzo drogi. Jego cena zaczyna się mniej więcej w okolicach tysiąca złotych, co jest wielokrotnie wyższą kwotą niż w przypadku modelu atramentowego. Nie da się również zignorować tego, że dość sporym niedociągnięciem jest niska jakość wydruków, które, choć sprawdzają się dla tekstu, to jednak grafika wygląda po prostu dość słabo.